wtorek, 18 czerwca 2013

Włochy, Wenecja

Wenecja


 Miasto zostało założone w V wieku na bagnistych wyspach Laguny Weneckiej przez mieszkańców stałego lądu szukających schronienia przed Wizygotami i Hugenotami. Jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie. Obecnie składa się z dwóch części: starszej (tzw. Wenecji właściwej) położonej na 118 wyspach rozdzielonych ok. 150 kanałami, przez które przerzucono ok. 400 mostów i młodszej, położonej na stałym lądzie. Komunikację wewnętrzną zapewniają łodzie, barki, tramwaje wodne oraz gondole. Wenecja jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje turystyczne Wenecji


Plac św. Marka 

 Piazza San Marco jest sercem Wenecji wokół którego znajduje się najwięcej zabytków, takich jak: Pałac Dożów, Bazylika Św. Marka, Wieża Zegarowa, budynki starej i nowej Prokuracji, Kampanila (dzwonnica św. Marka ). 

 Pierwszego rozplanowania placu dokonano w IX wieku, kiedy to powstawała pierwsza bazylika św. Marka. Na przestrzeni wieków był on kilkakrotnie przebudowywany. Obecny kształt pochodzi z początku XVIII stulecia. Wtedy też zmieniono nawierzchnię placu z czerwonej cegły na szary kamień trachitowy. Od samego początku plac był ważnym miejsce różnych wydarzeń i uroczystości. Na nim m.in. odbywała się uroczystość "zaślubin z morzem" podczas święta Wniebowstąpienia.


Bazylika św. Marka 

 Bazylika nosi imię ewangelisty, którego szczątki Wenecjanie przywieźli z Aleksandrii w IX wieku.
 Doża Giustiniano Participazio, ówczesny władca Wenecji, zbudował kościół aby umieścić w nim relikwie. W następnym wieku świątynia spłonęła, a pod koniec XI wieku zastąpiona została ogromną budowlą z pięcioma kopułami, którą można podziwiać do dziś.

 Basilica di San Marco zbudowana jest na planie greckiego krzyża. Nad kolumnami mniejszych naw ciągną się tzw. matronei, czyli galerie dla kobiet, co związane było ze wschodnim zwyczajem nakazującym separacje kobiet. Dolną część ścian pokrywają marmury, a na sklepieniach i łukach znajdują się złociste mozaiki stąd też bazylikę nazywa się często Bscilia d'Oro (Złota). W świątyni znajduje się zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej - Pala d'Oro. Złoty Ołtarz z IX wieku jest wykonany ze złota, emalii i inkrustowany drogimi kamieniami. W skarbcu można podziwiać bezcenną kolekcję złotych i srebrnych przedmiotów z Bizancjum.




Most Westchnień 

 Most ten jest jednym z najbardziej znanych zabytków Wenecji, który łączy pomieszczenia pierwszego piętra Pałacu Dożów z budynkiem więzienia. Został zaprojektowany przez Antonio Contino. Jego budowę ukończono w 1614 roku. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielne korytarze, które udostępnione są dla turystów zwiedzających Pałac Dożów. 

 Ponte dei Sospiri zawdzięcza swoją sławę nie tyle formie architektonicznej, ale przede wszystkim XIX-wiecznym pisarzom opiewających go w swych dziełach. Przechodzący przez niego skazańcy z Pałacu Dożów do więzienia mieli ponoć wzdychać za utraconą wolnością, stąd nazwa - Most Westchnień. Legenda głosi, że pocałunek pod mostem ma zapewnić miłość aż po grób. 




Kanał Grande 

 Kanał wije się przez miasto na długości 3,8 km i łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka przy Piazzetta di San Marco. Głębokość jego wynosi do 6 metrów, a szerokość od 30 do 60 metrów. Został wybudowany w XV wieku. Canale Grande rozdziela miasto na dwie części połączone trzema mostami: Ponte di Rialto, Ponte degli Scalzi i Ponte dell'Accedemia. Dawniej w okolicy kanału koncentrowało się życie handlowe miasta, aż do momentu gdy przeniesiono port w okolice placu św. Marka. Od tego czasu arteria wodna Wenecji stała się przede wszystkim atrakcją turystyczną, po której pływają gondole i tramwaje wodne tzw. Vaporetto.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz